מהי ערמונית מוגדלת

בלוטת הערמונית:

בלוטת הערמונית (Prostate Gland) ממוקמת בבטן התחתונה. מצידה האחד מחוברת לשלפוחית השתן ומצידה השני לשופכה, דרכה יוצא השתן ונוזל הזרע. בנוסף, אל הערמונית מתחבר צינור הזרע מהאשכים. הערמונית הינה חלק ממערכת הרביה הזכרית ותפקידה העיקרי הוא שמירה על איכות הזרע. השתן, בדרכו החוצה, עובר דרך חלל בלוטת הערמונית (שופכת הערמונית), משם לשופכה והחוצה. בחיבור בין הערמונית לשופכה, ממוקם שסתום (ספינקטר) חצי רצוני, בעזרתו אנחנו שולטים בפעולת מתן השתן.

ערמונית מוגדלת:
הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית /היפרפלזיה שפירה של בלוטת הערמונית (BPH- Benign Prostatic Hyperplasia) הינה אחת המחלות הנפוצות ביותר בקרב גברים החל מגיל 50. שכיחות המחלה עולה עם הגיל, כאשר בגיל 50, כ 50% מהגברים סובלים מהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית ובגיל שמונים, כ 80% מהגברים סובלים מערמונית מוגדלת. ההגדלה עצמה של בלוטת הערמונית מתרחשת בקרב כמעט כל הגברים ואין לה השפעה בריאותית. אין גם קשר בין הגדלת הערמונית לסרטן הערמונית. 

בחלק מהמקרים, הגדלת בלוטת הערמונית גורמת לחסימה בחלל הערמונית (שופכת הערמונית), דרכו עובר השתן. במקרים כאלו יכולים להיוותר תסמינים אופייניים לערמונית מוגדלת, בהם ניתן ומומלץ לטפל.

ערמונית מוגדלת

ערמונית תקינה

תסמינים אופייניים להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית:
חשוב לציין כי למרות האחוז הגבוה של גברים (בעיקר בגילאים מאוחרים) בהם ניתן לאבחן קלינית את הגדלת הערמונית, רב הגברים לא סובלים מתסמינים (סימפטומים) או מתמודדים עם תסמינים קלים בלבד, כאלו שלא יגרמו להם לחפש טיפול.

תסמיני הערמונית המוגדלת מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות:
• תסמינים חסימתיים
• תסמינים איריטטיביים (גירוי)

תסמינים חסימתיים מתאפיינים בזרימה חלשה ולעיתים מקוטעת, בתחושת אי-התרוקנות ובקושי להתחיל לתת שתן.
תסמינים איריטטיביים מתאפיינים בתכיפות ודחיפות ובקימה מרובה בלילה לצורך מתן שתן. התסמינים האיריטטיביים נובעית לעיתים מהחסימה בערמונית ולעיתים מבעיה שמקורה בשלפוחית השתן.

חברת Butterfly Medical פיתחה פתרון פשוט ויעיל לפתיחת החסימה בשופכת הערמונית:
על ידי מיקום שתל קפיצי בצורת פרפר בשופכת הערמונית האונות החוסמות את חלל הפרוסטטה נדחקות לצדדים וכך נוצר מעבר פנוי לזרימת שתן.
בניגוד לכל הפתרונות הניתוחיים המוצעים כיום, שתל באטרפליי לא מצריך חיתוך רקמה, מוביל לשיפור מהיר עם התאוששות קצרה והוא ניתן להוצאה בכל עת במידת הצורך.

מידע נוסף

מהי ערמונית מוגדלת

בלוטת הערמונית (פרוסטטה) גדלה עם הגיל ולעיתים גורמת לחסימה במעבר התקין של השתן.

טיפול חדשני בערמונית מוגדלת

באמצעות טכנולוגיה חדשנית שפותחה לאחרונה על ידי Butterfly medical, ניתן לשפר את איכות החיים של המטופלים בצורה דרמטית.

טיפול בערמונית ללא פגיעה בתפקוד המיני

טיפול באמצעות השתל של חברת Butterfly Medical מאפשר שיפור משמעותי בתסמיני ערמונית מוגדלת ללא פגיעה בתפקוד המיני.

טיפול ללא ניתוח בערמונית מוגדלת

ישנו טיפול ללא ניתוח בערמונית מוגדלת באמצעות תומכן קפיצי שצורתו כצורת פרפר אותו ממקמים בשופכת הערמונית.